ВИШе од галерије

Сима Милосављевић - АМИЏА

Амиџа240 година од рођења и 180 година од смрти Симе Милосављевића Паштрмца, познатијег као Амиџа, барјактара Другог српског устанка, десне руке кнеза Милоша, крагујевачког буљукбаше (капетана), домоустроитеља Кнежевог двора и надворног саветника, односно првог човека престоног Крагујевца, Друштво историчара Шумадије, у сарадњи са Историјским архивом Шумадије и Народним музејом Крагујевац, а под покровитељством Града Крагујевца, биће отворена у оквиру обележавања међународних Октобарских сусрета младих у Политехничкој школи.

Осим наведеног, Амиџа је значајан за Крагујевац и због чињенице да једина сачувана грађевина из комплекса Милошевог двора носи назив по њему - Амиџин конак, који је уједно, уз Стару цркву, и најстарији сачувани објекат у Крагујевцу (из 1818. године).

Аутори су Ненад Карамијалковић (етнолог) и Славко Степановић (историчар).

Изложба ће бити отворена  у школској галерији ВИШе од галерије, у четвртак, 19. октобра у 19 сати.

На отварању изложбе учествоваће и хор ОШ Светозар Марковић, диригент Јелена Маглешева, професор, победник републичке смотре хорова.

Хор ОШ Светозар Марковић Са отварања изложбе

Изложба поводом два века од Другог српског устанка

Поводом обележавања 163 године Политехничке школе, отвара се изложба „Ево мене, ето Вас„ – два века од Другог српског устанка.
Аутори изложбе су Ненад Карамијалковић и Славко Степановић из Историјског архива Шумадије. Изложба је реализована под покровитељством Министарства за културу и информисање Републике Србије. Изложбу ће отворити Милан Јевтић, наставник историје. Свечано отварање је 14. марта у 14 сати у изложбеном простору Политехничке школе, ВИШе од галерије и сви заинтересовани посетиоци је могу погледати у периоду од 14 марта до 13. априла.

Изложба слика Гружанска јесен

У уторак, 29.новембра у 18 сати у галерији ВИШ-е од галерије у Политехничкој школи биће отворена изложба слика са 21. међународне ликовне колоније Гружанска јесен.

Изложба је настала у сарадњи са Центром за културу Кнић и биће отворена до 12.децембра 2016.године

Изложба Енергија за одрживи свет

У среду, 21. децембра у 12 сати, у галерији Политехничке школе биће отворена изложба „Енергија за одрживи свет” коју је реализовао Француски институт и Центар за науку, уз партнерство Скупштине града Крагујевца.
Ова изложба на француском и српском језику бави се питањима приступа изворима енергије у земљама у развоју, побољшавања енергетске ефикасности у индустријализованим земљама и прибегавања коришћењу обновљивих извора енергије на локалном, регионалном и светском нивоу.

Изложба ће бити отворена до 20. јануара 2017.године.

Добродошли у Политехничку школу.

ВИШе од галерије - Историјска изложба Хладни рат

Политехничка школа у сарадњи са амбасадом Савезне Републике Немачке у Србији и ЦКЗ Кнић, 8. новембра, на Дан просветних радника, организује изложбу „ Хладни рат- историја, узроци, последице“.

Изложбу ће отворити директор Народног музеја града Крагујевца, Ненад Ђорђевић и Милан Јефтић, порфесор историје.

Свечано отварање је 8. новембра у 12 часова у изложбеном простору Политехничке школе, ВИШе од галерије и сви заинтересовани посетиоци је могу погледати у периоду од 8. до 28. новембра.

•  Start
  •  1  2