Сима Милосављевић - АМИЏА

Амиџа240 година од рођења и 180 година од смрти Симе Милосављевића Паштрмца, познатијег као Амиџа, барјактара Другог српског устанка, десне руке кнеза Милоша, крагујевачког буљукбаше (капетана), домоустроитеља Кнежевог двора и надворног саветника, односно првог човека престоног Крагујевца, Друштво историчара Шумадије, у сарадњи са Историјским архивом Шумадије и Народним музејом Крагујевац, а под покровитељством Града Крагујевца, биће отворена у оквиру обележавања међународних Октобарских сусрета младих у Политехничкој школи.

Осим наведеног, Амиџа је значајан за Крагујевац и због чињенице да једина сачувана грађевина из комплекса Милошевог двора носи назив по њему - Амиџин конак, који је уједно, уз Стару цркву, и најстарији сачувани објекат у Крагујевцу (из 1818. године).

Аутори су Ненад Карамијалковић (етнолог) и Славко Степановић (историчар).

Изложба ће бити отворена  у школској галерији ВИШе од галерије, у четвртак, 19. октобра у 19 сати.

На отварању изложбе учествоваће и хор ОШ Светозар Марковић, диригент Јелена Маглешева, професор, победник републичке смотре хорова.

Хор ОШ Светозар Марковић Са отварања изложбе